Jau septīto gadu skolā darbojas šaha pulciņš. Šahs trenē uzņēmību, pacietību,gribasspēku, neatlaidību,uzmanību, rēķināšanas prasmes, uzlabojas matemātiskā un loģiskā domāšana. Iesākumā visiem liekas, ka šaha spēle ir kā sarežģīta "ķīniešu ābece", bet finišā, kad prasmes apgūtas, visu laiku gribas spēlēt, jo šahs ir ļoti interesanta spēle.Katra partija ir unikāla, neatkārtojama. Spēles laikā jāpieņem lēmumi – figūru gājieni, kombinācijas, jāizskaitļo šaha un mata varianti.
Tradionāli pirmajā mācību pusgadā skolēni apgūst šaha spēles teoriju, taktiku, risina šaha uzdevumus – etīdes, trenējas. Otrajā pusgadā jauniegūtās zināšanas tiek pielietotas spēlējot sacensībās. No 2016.gada notiek skolas šaha čempionāts ( 4 turnīri vienlaicīgi pa klašu grupām), kas tiek izspēlēts no janvāra līdz maijam, kad notiek uzvarētāju apbalvošana. Piedalāmies Latvijas skolu skolēnu šaha olimpiādē, spēlējam sacensībās Kurzemē, Liepājā un tiekamies sadraudzības spēlēs ar Rucavas pamatskolu.
Grobiņas vidusskola tradicionāli rīko arī bijušā Liepājas rajona skolu sacensības šahā un dambretē. Bijām pieraduši darboties: trenējamies un piedalāmies klātienes sacensībās. Taču koronavīruss pērn ieviesa izmaiņas apmācību ciklā un nācās apgūt jaunas prasmes. Skolas šahistiem attālināto mācību laiks bija sacensībām ļoti bagāts.
Pateicoties apmācībām un sacensībām internetā, grobiņniekiem šaha spēles apvāršņi un redzesloki ir kļuvuši plašāki. Ja iepriekš šahu spēlējām pārsvarā Kurzemes reģiona sacensībās, tad pērn vairākkārtīgi spēlējām republikas līmenī - internetā tiešsaitē Latvijas skolu skolēnu šaha olimpiādes ietvaros, arī Rīgas šaha skolas rīkotajos turnīros. Ikvienam bija iespēja norādītajā laikā, neskatoties uz atrašanās vietu, pieslēgties turnīram ar mobilo tālruni vai datoru un spēlēt. Jaunas zināšanas un pieredze gan skolēniem, gan skolotājiem. Jā, pirmie turnīri bija grūti, jo daudz kas nezināms, bet finišā tā piedalījāmies 7 turnīros. Latvijas skolu skolēnu šaha olimpiādes Kurzemes pusfinālā nolikumā nebija noteikts skolām dalībnieku limits, tāpēc izmantojām iespēju un turnīrā piedalījās ikviens, kas vēlējās (45 grobiņnieki).
Šogad atkal jauns šaha spēles variants - spēlējot šahu, ievērojot epidemioloģisko drošību,liekam sejas maskas un uzvelkam cimdiņus, jo šahisti viens no otra spēles laikā atrodas tikai galdiņa attālumā. Agrāk pirms spēles viens otram paspiedām roku. Tagad pasmaidām un draudzīgi ar roku pamājam. Šogad katram spēlētājam, kā piederības zīme skolas šahistu pulkam, tika izsniegts Zentas Mauriņas Grobiņas vidusskolas Lieliskā šahista stundu saraksts, kurā varam ierakstīt stundas, šaha nodarbības laiku, uzrakstīt vārdu un uzlīmēt savu fotogrāfiju.
Ar prieku atkal tiekamies pie šaha galdiņiem. Mācāmies, spēlējam šaha ātros turnīriņus un risinām šaha uzdevumus – etīdes. Visi spēlē ar lielu entuziasmu un prieku, neskatoties uz to, ka jālieto sejas maska un jāuzģērbj rokai cimdiņš. Tas viss tāpēc, ka lai arī grupas ir veidotas ievērojot klašu principus, bet reāli šahā trenējas no ļoti daudzām klasēm jeb “burbuļiem”. Ik pēc katras grupas notiek telpu vēdināšana un dezinfekcija. Taču ja ar lielu entuziasmu sāksim dezinficēt šaha figūras un pulksteņus, tad inventārs var ātri vien nolietoties, pulksteņi saplīst.
Šajā mācību gadā ir doma, ka tradicionālos skolas šaha čempionātus izspēlēsim nevis 3 mēnešu garumā, katru nedēļu spēlējot pa partijai ( garais apdomas laiks), bet gan vienas dienas turnīros pa klašu grupām.
Pirms Covid-19 pandēmijas skolā gan gaiteņos, gan bibliotēkā bija izvietotas šaha figūras un dambrete, ko skolēni aktīvi spēlēja. Ir ideja varbūt nākotnē skolas pagalmā izveidot šaha laukumu ar āra figūrām un tad būs iespēja ar draugiem atkal uzspēlēt šahu starpbrīžos vai pēc stundām.
Būsim elastīgi un viss notiksies! Jau tagad treniņos cenšamies ļoti cītīgi mācīties un apgūt jaunas zināšanas. To ko iepriekšējos mācību gados mācījāmies trīs nodarbībās, tagad čakli “saraujam” vienā. Visi ar lielu uzmanību mācās, jo saprot, ka klātienes mācības ir vērtīgākas par attālinātam. Ir taču lielāks prieks gūt uzvaras pie šaha galdiņa ar reālu pretinieku, nevis virtuāli datorā. Pie galdiņiem virmo īsts sacensību gars un spēlēts tiek ar prieku. Ja gadās kādā šaha partijā zaudēt – nebēdājamies, priekšā daudzas uzvaras !
Rudīte Bērziņa